تصفیه آب

فیلتر پست کربن

آشنایی با فیلتر پست کربن

فیلتر پست کربن یکی از فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی و بعضا نیمه صنعتی می باشد که به عنوان فیلتر ۵ دستگاه تصفیه آب معرفی می شود. مواد داخل این فیلتر که ماموریت انجام یک مرحله از تصفیه را بر دوش دارد از پودر کربن اکتیو تشکیل شده است . ماموریت اصلی این فیلتر حذف بوی بد آب و شفافیت آب و تا حدی جلوگیری از ماندگاری آب درون مخزن می باشد . این فیلتر عموما به صورت کپسول پر شده در بازار یافت می شود .

کربن پودری ساختاری گیاهی و سازگار با بدن انسان دارد . این فیلتر مانند فیلتر کربن جامد از پوست نارگیل تهیه می شود . آب بعد از گذشتن از فیلتر ممبران مستقیما به صورت خطی وارد فیلتر پست کربن می شود و بعد از فیلتر شدن نهایی بعد از عملیات فیلتراسیون به مخزن یا فیلتر مرحله بعد و یا اگر دستگاه ۵ مرحله ای باشد برای مصرف به سمت شیر برداشت و مخزن هدایت میشود .

همانطور که گفته شد یکی از وظایف فیلتر پست کربن جلوگیری در ماندگاری آب مخزن می باشد . پس باید دقّت کرد که سه راهی در خروجی فیلتر پست کربن نصب شود تا حتما آب از این فیلتر عبور کرده و بعد به مخزن هدایت شود . بعضاً در بعضی از دستگاه های مونتاژ شده غیر استاندارد این امر به دلیل عدم آگاهی رعایت نمی شود و سبب میگردد عملیات تصفیه به درستی انجام نگردد .

زمان تعویض فیلتر

زمان تعویض این فیلتر بستهگی به میزان مصرف دارد و تولید ککنده این فیلتر زمان حدودی تعویض این فیلتر را ۱۵۰۰ گالن یا یک سال بیان کرده است . از نشانه های تعویض این فیلتر نمایان شدن بوی بد در آب تصفیه شده می باشد ، به طوری که با چشیدن این آب می توان زمان تعویض این فیلتر را حدس زد . بهتر است به دلیل اشباء شدن این فیلتر در همان زمان اعلام شده که یک سال می باشد تعویض گردد .

روش تعویض فیلتر :

برای تعویض فیلتر پست کربن در سیستم تصفیه آب خانگی باید مراحل زیر به درستی رعایت شود :

۱- بستن شیر ورودی دستگاه تصفیه آب

۲- کشیدن برق دستگاه

۳- بستن شیر مخزن

۴- باز نمودن شیر خروجی تا فشار آب درون لوله و فیلتر صفر شود .

۵- جدا سازی شیلنگ ورودی و شیلنگ های خروجی

۶- باز نمودن اتصالات فیلتر کارکرده و نصب نمودن آنها بر روی فیلتر جدید . ( باید دقت نمایید سه راهی حتماً به خروجی این فیلتر که با فلش بر روی بدنه فیلتر مشخص شده وصل گردد .

۷ – وصل نمودن شیلنگهای ورودی و خروجی به فیلتر تعویض شده و جازدن فیلتر در بستهای نگهدارنده خود .

۸ – باز نمودن شیر ورودی، وصل نمودن برق

۹- بعد از وصل نمودن و راه اندازی باید تست شود تا نشتی وجود نداشته باشد و آب به درستی از شیر برداشت خارج گردد .

۱۰- باید کمی صبر کنیم تا آب اولیه که رنگی تیره دارد خارج شود و همزمان عملیات هواگیری صورت پذیرد .

۱۱- بعد از زلال شدن آب شیر خروجی یا برداست دستگاه تصفیه آب را بسته و شیر مخزن را باز نمایید .

بهتر است بعد از تعویض تمامی فیلتر های دستگاه تصفیه آب حداقل یک بار مخزن پر و خالی شود و بعد از آب تصفیه شده جهت شرب استفاده نماییم .

با تشکر از توجه و صبر شما به خواندن این مطالب . امیدواریم با تحقیق و گذاشتن مطالب مفید شما را در امر اهمیت آب مصرفی آگاه نموده و بتوانیم کمک کوچکی در راستاه حفظ سلامت شما هموطنان عزیز باشیم

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوره ما به شماره تلفن ۰۹۱۲۰۳۲۶۱۵۵ با خدمات ۲۴ ساعته در تماس باشید .

www.ipaknoosh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 4 =