فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

فیلتر ممبران (Memberan)

معرفی اجمالی فیلتر

فیلتر ممبران اصولا در مرحله ۴ سیستم تصفیه آب قرار دارد و داخل یک محفظه (هوزینگ) جای می گیرد . هوزینگ ممبران دارای یک ورودی و ۲ خروجی می باشد . یک خروجی به فیلتر مرحله ۵ می رود شناسایی آن به طوری می باشد که زانویی که به مرکز هوزینگ نزدیکتر هست جهت خروج به مرحله بعد می باشد و خروجی دوم پس آبی می باشد که از فیلتر رد نشده و باید به فاضلاب برود که زانویی آن از مرکز هوزینگ فاصله بیشتری دارد .

معنی ممبران به معنای غشا می باشد . مثال پوست بدن انسان مثال محسوس برای نشان دادن این امر می باشد ، پوست بدن انسان اگر جلوی هر میکرون و آلودگی را نگیرد آسیب های جبران ناپذیری به بدن وارد می نماید ولی همین پوست رطوبت را به خود جذب می نماید . عملکرد ممبران که به غشای معکوس نیز شناخته شده بدین صورت است که اجازه برخی از مواد را داده ولی به موادّی با ذرّات درشت تر اجازه ورود و رد شدن از خود را نمی دهد . موادّی که از این غشا رد نمی شوند به خروجی فاضلاب هدایت می شوند که آبی سنگین و غیر قابل شرب می باشد . ممبران قادر است جلوی ذرّات بزرگتر از ۰.۰۰۰۱ میکرون را بگیرد و پس بزند . همانطور که توضیح داده شد می توان نتیجه گرفت این فیلتر اشباء نمی شود و اگر سرویس های دستگاه که شامل تعویض به موقع فیلتر های پایین وبررسی درست عمل کردن آب دور ریز یا همان آبی که به فاضلاب هدایت می شود می باشد به درستی انجام پذیرد عمر این فیلتر را به حد قابل رضایت افزایش می دهد . البته سختی آب مصرفی در عمر فیلتر ممبران تاثیر گذار است، حدوداً ۱ تا ۳ سال عمرمفید فیلتر ممبران بسته به رعایت موارد یاد شده و سختی آب مصرفی دارد . ولی اگر موارد یاد شده رعایت نگردد عمر این فیلتر به شدّت پایین آمده و برای مصرف کننده هزینه ساز می شود .

قسمت اصلی فیلتر ممبران غشای نیمه تراوای این فیلتر می باشد کهوظیفه اصلی تصفیه آب در سیتم تصفیه آب RO بر دوش این غشا می باشد . همانطور که گفته شد پیش تصفیه که وظیفه سه فیلتر پایینی دستگاه تصفیه آب می باشد در کیفیت تصفیه و طول عمر فیلتر ممبران تاثیر بسزایی دارد . در واقع غشای ممبران فقط آب خالص را عبور می دهد و باقی ناخالصی ها اجازه ورود به این حریم را نداشته و با مقاومت ممبران مواجه می شوند . یک شیر یکطرفه در خروجی برداشت ممبران وجود دارد تا آب رد شده از فیلتر ممبران به درون فیلتر پس نزند . فشار شکن پساب ، شیر یکطرفه و هوزینگ ممبران مواردی هستند که بایدبه دقت مورد بررسی و بازدید دوره ای قرار بگیرند ، چون درست عمل نکردن هر کدام از این موارد به فیلتر ممبران آسیب می زند و عملکرد دستگاه تصفیه آب را دچار مشکل می نماید . به طور مثال اگر پساب به درستی خارج نشود و گرفته باشد به غشا فشار وارد شده و محافظ آن آسیب می بیند و حتی ممکن است فشار داخل هوزینگ بالا رفته و ممبران دچار ترک خوردگی و نشتی آب گردد .

با تشکر از حوصله شما جهت مطالعه این مطلب.

سلامتی و شادابی شما وظیفه و خط مشی ما می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد مشاوره ما به شماره تماس ۰۹۱۲۰۳۲۶۱۵۵ تماس حاصل فرمایید . (خدمات شبانه روزی ۲۴ ساعته)

www.ipaknoosh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − پانزده =