تصفیه آب

فیلتر الیافی PP (فیلتر مرحله ۱ تصفیه آب)

در تصفیه آب فیلتر شماره ۱ بنام فیلتر الیافی یا همان فیلتر PP می باشد که درتمامی سیستم های تصفیه آب این فیلتر در مرحله ۱ دستگاه تصفیه آب نصب میگردد که عموما به نام یک فیلتر پیش تصفیه نیز شناخته می شود .

فیلتر الیافی یا همان PP در مدلهای مختلف و با وزن و قیمت های مختلف در بازار وجود دارد که به پاره ای از این مشخصات در این مقاله پرداخته و سعی می شود آگاهی لازم جهت شناخت و انتخاب محصول به خواننده این مقاله انتقال یابد .

فیلتر الیافی PP

مشخصات کلی تشخیص کیفیت فیلتر الیافی

۳ نشانه مهم در شناسایی فیلتر الیافی وجود دارد که پارامتر های زیر شامل آن می گردد :

۱ : وزن فیلتر

۲ : استحکام فیلتر

۳ : تراکم و سفتی لایه های فیلتر

فیلتر الیافی معمولان با وزن های مختلف تولید می شود . هرچه وزن فیلتر بالاتر باشد رابطه مستقیم با کیفیت آن دارد . مثلا کیفیت فیلتر ۲۰۰ گرمی از فیلتر ۱۵۰ گرمی بالاتر می باشد. و باید گفت وزن فقط یکی از این پارامتر ها می باشد و به تنهایی عامل اصلی کیفیت مطلوب نمی باشد . فیلتر هایی با وزن بالاتر قطعا به دلیل استفاده کردن از متریال بیشتر قیمت بالاتری دارند و نباید انتظار داشت تمامی فیلتر های الیافی خانگی یا صنعتی را با یک قیمت یکسان تهیه نماییم . ظاهر امر نشان نمیدهد و باید آگاه باشیم از جای مطمئن این فیلتر ها را تهیه نموده تا از متریال و مواد اولیه استاندارد تهیه شده باشند که به بدن ما آسیب نرسانند .

استحکام عامل بعدی کیفیت می باشد به طوری که با فشار دادن و لمس نمودن دیواره فیلتر میتوان به استحکام آن تا حد زیادی پی برد . فیلتر نباید خیلی نرم و یا خیلی خشک و شکننده باشد . خشکی و سفتی بیش از حد این را بیان میکند که کیفیت مواد مصرفی پاتیین بوده و قطعا ماموریت خود که حذف املاح بوده را نتواند به درستی انجام دهد . از طرفی نرم و شل بودن موجب می گردد تا فیلتر تحت فشار آب ورودی مقاومت کافی نداشته و تغییر شکل دهد و همین امر سبب گردد ذرات از لای محفظه های ایجاد شده فرار کرده و به فیلتر مرحله بعد راه یابد . این امر نیز خود بیانگر کیفیت بوده . باز میتوان اشاره کرد محصولی با استحکام مناسب و استاندارد ساخته شده قیمتی متفاوت و بالاتر از محصولات با کیفیت پایین تر یا بعضا محصولات تقلبی مشابه خود در بازار را دارا باشد .

تراکم آیتم سوم و یکی از مهمترین آیتم ها است که در فرایند تولید باید به آن دقت فراوانی داشت . تعداد لایه ها و فشردگی این فیلتر بسته به نوع ماموریت باهم متفاوت است . مثلا فیلتری با مشخصات حذف ذرات تا ۱ میکرون از فیلتر دیگری توانایی حذف ذرات تا ۵ میکرون را دارد متراکم تر بوده و بسته به نوع نیاز و سختی آب مصرفی این تراکم انتخاب می گردد. در تصفیه آب خانگی معمولا از فیلتر الیافی ۵ میکرون استفاده میشود که عموما روی برگه مشخصات فنی آن قید شده است. در فیلتر الیافی تراکم هرچه از مرکز به سمت بیرون حرکت کرده کمتر و کمتر میشود تا این فیلتر زود به نقطه اشبا نرسد ( ذرات لایه های بیرونی را در بر میگیرد و نمی گذارد آب به لایه های داخلی نفوذ کند ) . دقت در نسبت تراکم در لایه های مختلف سبب می شود عمر فیلتر بالا رفته و زمان تعویض این فیلتر دیرتر اتفاق بیفتد .

جنس این الیاف متفاوت بوده که رایج ترین آن پلی پروپیلن بوده که قدرت جذب بالایی دارد . در تصفیه آب خانگی معمولا از تراکم ۵ میکرون و طول ۱۰ اینچ استفاده می شود ولی در صنعت از فیلتر ۲۰ اینچ و تراکم جذب ذرات و ناخالصی تا ۱ میکرون بیشتر رایج است . از انواع دیگر فیلر شماره یک میتوان به فیلتر کنفی نیز اشار کرد .

زمان تعویض فیلتر الیافی PP

زمان تعویض این فیلتر نیز به مقدار مصرف بستگی دارد . شرکت سازنده اشاره کرده که در زمان ۳ ماه یا بعد از تصفیه آب ۲۵۰۰ لیتر آب این فیلتر تعویض گردد . ولی این فیلتر عموما هر ۶ ماه یکبار به همراه فیلتر ۲ و۳ تعویض میگردد . از دیگر نشانه های تعویض تغییر رنگ سفید به قهوه ای در فیلتر الیافی می باشد .

از توجه شما به این مطالب کمال تشکر را داشته و امیدواریم با خواندن این مطالب آگاهی مورد نیاز خود را بالا برده تا بتوانید در انتخاب خود راحت تر عمل نمایید . آرزو و خط مشی ما سلامتی و نشاط هموطنان عزیزمان می باشد .

www.ipaknoosh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =