شیر برقی دستگاه تصفیه آب

شیر برقی یا همان solenoid valve قطعه ای پر کاربرد در صنعت می باشد.
در صنعت تصفیه آب در ۲ ولتاژ ۲۴ ولت برای دستگاه تصفیه آب خانگی و ۳۶ ولت برای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی طراحی و ساخته شده است.
شیر برقی در تصفیه آب نقش قطع کننده و وصل کننده آب در زمانی که پمپ خاموش و روشن می باشدرا دارد . در مدار الکتریکی با پمپ موازی قرار گرفته و همزمان با پمپ وصل و قطع می شود . شیر برقی دقیقا در مسیر ورودی پمپ قرار دارد . شیر برقی که در دستگاه تصفیه آب خانگی کاربرد دارد به صورت نرمال قطع می باشد و با وصل نمودن جریان مسیر آب را باز می کند . (نوع برعکس ، یعنی نرمال باز نیز برای مصارف دیگر وجود دارد.)

صنعت تصفیه آب

صنعت تصفیه آب

در دستگاه تصفیه آب قدیمی بجای شیر برقی یک چهار راهی مکانیکی بود ولی به دلیل خرابی بیش از حد این قطعه جای خود را به شیر برقی داد.

وظیفه اصلی شیر برقی در صنعت تصفیه آب و دستگاه تصفیه آب قطع نمودن مسیر آب در زمان قطع شدن پمپ می باشد ، اگر شیر برقی را حذف کنیم آب قطع نمی شود و از مسیر فاضلاب دستگاه به طور یکسره آب وارد فاضلاب می شود و آب زیادی هدر می رود.

ساختار داخلی شیر برقی یک بوبین ساده و یک میله متحرک که در زیر آن یک فنر قرار دارد و با جابجایی مسیر آب را قطع و وصل می کند . دو سوکت که به برق وصل میشود و برق شیر برقی را تامین می کند و یک ورودی و خروجی آب دارد که معمولا فیتینگی با سایز ۱/۴ اینچ می باشد .

زمان تعویض شیربرقی زمانی می باشد که بوبین شیر برقی سوخته یا به دلیل جرم بالای آب شیر گیرپاچ کند . ( در حالت گیرپاچ با ضربه زدن به بدنه شیر برقی ممکن است دوباره دستگاه به کار بیفتد ولی دیری نمی گذرد که دوباره سریعاّ خراب می شود .

مزایای شیر برقی نسبت به چهار راهی:

۱- شیر برقی : قطع به موقع و سریع آب چهار راهی : هدر رفت آب به مقدار زیاد

۲- شیر برقی : طول عمر زیاد شیر چهار راهی : خرابی مکرر و زیاد

۳- شیر برقی : جدا بودن آب تصفیه شده از آب خالص چهار راهی : احتمال قاطی شدن آب تصفیه شده با ناخالص

۴- شیر برقی : عملکردی دقیق ( هوشمند ) چهار راهی : دقت کم در عملکرد خود ( غیر هوشمند )

با توجه شما به مطالب و مقالات تصفیه آب پاک نوش ایرانیان .

تلفن تماس مشاوره شبانه روزی تصفیه آب پاک نوش ایرانیان : ۰۹۳۷۶۷۹۲۷۷۰

www.ipaknoosh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =