دفترچه راهنمای نصب و راه اندازی دستگاه تصفیه آب

مقدمه :

   دفترچه راهنمای تصفیه آب پاک نوش ایرانیان (T.P.I) صرفا به درخواست مشتریان و مصرف کنندگان محصولات تصفیه آب تهیه گردید ، تا با اطلاعاتی که در اختیار شما عزیزان قرار می دهد ، کار شما را جهت نصب ، تعویض فیلتر و در نهایت عیب یابی دستگاه خود آسان سازد .

   این دفترچه به راهنمایی دستگاه های تصفیه آب با روش اسمز معکوس (RO) تهیه و جهت بهره برداری برای روش های دیگر پیشنهاد نمی گردد .

   تعریفی که برای تصفیه یک آب می توان بیان نمود : تصفیه آب (WaterTreatment) به عملی گفته می شود که مواد محلول در آب برای مصارف مختلف توسط فیلتر های متفاوت ، جداسازی و مورد استفاده قرار گیرد .

   همانطور که گفته شد تصفیه آب برای مصارف مختلف ، در مدلهای مختلف طراحی و ساخته شده اند . دستگاه های تصفیه آب خانگی نیز خود به چند دسته بنا به نوع سختی، کیفیت آب و فشار آب منطقه محل سکونت  مصرف کننده طراحی شده اند . دستگاه های اسمز معکوس در دو مدل برقی و مکانیکی ساخته شده اند .

   تصفیه آب پاک نوش ایرانیان بنا به رسالت خود جهت تهیه و تولید قطعات با کیفیت مطلوب  تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی ، امیدوار است با در اختیار گذاشتن اطلاعات درست ، شما را یاری نماید تا با در اختیار داشتن این اطلاعات ، بهترین بهره وری را از دستگاه های خود داشته باشید .

 

آشنایی با قطعات و فیلتر ها :  (نقشه شماتیک) 

 1. سه راهی و شیر ورودی دستگاه

 2. اتصالات

 3. هوزینگ و فیلتر شماره ۱

 4. هوزینگ و فیلتر شماره ۲

 5. هوزینگ و فیلتر شماره ۳

 6. سوئیچ فشار پایین

 7. شیر برقی ۲۴ ولت

 8. گیج فشار سنج

 9. پمپ ۲۴ ولت

 10. شیر میکس (فلزی و پلاستیکی)

 11. شیلنگ اورگانیک

 12. محفظه ممبران و ممبران

 13. خروجی فاضلاب (Flow 300)

 14. سوئیچ فشار بالا

 15. فیلتر شماره ۵ (Post Carbon)

 16. فیلتر شماره ۶ (Mineral)

 17. شیر برداشت

 18. مخزن ذخیره آب

 19. ترانس (آداپتور ۲۴ ولت)

 20. سیم کشی دستگاه

 21. بست فاضلاب

 22. آچار هوزینگ ۱،۲،۳ و هوزینگ ممبران

 

آموزش نصب (دستگاه تصفیه آب خانگی RO) زیر سینکی

وسایل مورد نیاز :

 • دریل

 • مته ۸ آهن یا استیل

 • مته ۱۱ آهن یا استیل (جهت سوراخکاری روی سینک ظرف شویی)

 • نوار تفلن

 • آچار فرانسه ( جهت بستن سه راهی و شیر پیسوار)

 • آچار ۱۲ ، ۱۳ ، ۱۴ ، ۱۵ ( جهت بستن شیر برداشت و پیسوار )

 • دسته کاتریا تیغ موکت بری و یا یک ابزار برنده مناسب ( جهت سایز نمودن و بریدن شیلنگ)

 • پیچ گوشتی چهار سو ( جهت بستن بست فاضلاب)

 

 

مراحل نصب دستگاه :

 • ابتدا یک  نقطه مناسب   بر روی  سینک

در نظر گرفته و  دقت  نمایید  که زیر آن

جای دسترسی مناسب جهت بستن مهره شیر

و اتصال شیلنگ به آن وجود داشته باشد .

سپس آن نقطه راعلامت زده و با یک مته

(مثلا نمره ۵ یا ۸ )    سوراخ    نمایید  .

در آخر مته  اصلی را که سایز ۱۱ یا  ۱۲

است  را  بر  روی سوراخ   ایجاد   شده

گذاشته   و  آن  را  مجددا سوراخ  نمایید

تا به سایز مناسب برسد .

راهنمای نصب تصفیه آب

دفترچه راهنمای عیب یابی

شیر برداشت را طبق عکس بالا مونتاژ و نصب کنید .

سر دیگر شیلنگ را به فیلتر مینرال ( فیلتر زرد رنگ بالا) نصب نمایید.

 

 • فلکه ورودی ساختمان را قطع نموده و سه راهی و شیر پیسوار را در مسیر آب سرد سینک ظرف شویی وصل نمایید.

   بعد از نصب فلکه را باز نمایید تا از عدم نشتی اطمینان کامل حاصل شود .

   شیلنگ را به اندازه نیاز بریده و به سر اتصال پیسوار وصل نمایید .

   سر دیگر شیلنگ را به هوزینگ فیلتر شماره یک وصل نمایید . (محفظه شیشه ای پایین دستگاه)

 • بست فاضلاب را در نقطه مناسبی در زیر سینک بر روی لوله های تخلیه آب نصب و شیلنگ آن را نیز وصل نمایید . دقت نمایید شیلنگ کاملا به داخل لوله تخلیه آب برسد تا نشتی آب نداشته باشیم . یک گسکت(لاستیک آب بندی با چسب یکطرفه بر روی آن ) در بسته بندی اتصال پساب وجود دارد که آن را باید دور سوراخ ایجاد شده قرار دهیم تا کاملا آب بندی نماید.

   مته مورد استفاده جهت سوراخکاری بست فاضلاب ، مته نمره ۸  می باشد . سر دیگر شیلنگ به کپسول کوچکی که روی آن FLOW   ۳۰۰ نوشته شده وصل گردد .

 

 • نمای کلی اتصالات شیلنگ های رابط به دستگاه تصفیه آب

 • شیر مخزن را که همراه دستگاه ارسال شده بر روی رزوه بالای مخزن متصل کنید و دقت نمایید اورینگ داخل شیر جهت آب بندی حتما بر روی مخزن یا داخل شیر قرار گرفته باشد .

   به دلیل پلاستیکی بودن مخزن و شیر فشار مناسب وارد نمایید تا باعث شکستن شیر یا خراب شدن رزوه مخزن نشود .

یک سر شیلنگ را به مخزن و سر دیگر را به ورودی فیلتر مرحله ۵ (Post Carbon) متصل نمایید .

   در مجموع ۴ تا اتصال شلنگ بر روی دستگاه باید توسط شما نصب شود که همگی با یک کور کن پلاستیکی به دلیل تست نشتی با باد و جلوگیری از نفوض آلودگی موقتاً مسدود شده اند .

جهت آزاد سازی این کور کن ها در اتصالات فیتینگی فقط کافیست اورینگ دور اتصال را که دور کور کن را گرفته را به با دست به داخل فشار داده و کور کن را همزمان در جهت مخالف بکشید تا آزاد شود .

   برای اتصال شیلنگ به اتصالات دستگاه تصفیه آب فقط کافیست نوک شیلنگ را که حتما باید صاف بریده شده باشد ، به نوک اتصال وصل نموده و محکم فشار دهید تا داخل اتصال قفل شود .

نکته : حتما دقت نمایید شیلنگ و اتصالات دستگاهی که تهیه می نمایید استاندارد بوده و از کیفیت خوبی برخوردار باشند چون قرار است فشار حدود ۸ بار که پمپ دستگاه تامین می کند را تحمل کنند.

اتصالات تایوانی اتصالات استانداردی بوده و دارای تائیدیه های معتبر می باشند .

 • فیلتر ممبران را در داخل محفظه ممبران قرار دهید و درب آن را محکم کنید . ( فیلتر مرحله ۴ که بالای دستگاه قرار دارد و از دو فیلتر دیگر بزرگ تر می باشد )

   انتهای فیلتر ممبران دو عدد اورینگ مشاهده می شود که باید حتما به قسمت انتهای محفظه مورد نظر هدایت شود تا سر جای خود قرار بگیرد . در غیر این صورت خوب آب بندی نمیشود و همچنین عمل تصفیه به درستی صورت نمی گیرد . از طرفی ممکن است به دلیل محکم نمودن درب محفظه ممبران ، محفظه و فیلتر هر دو آسیب ببینند .

نکته : به دلیل رعایت بهداشت فیلتر ، قبل از اینکه این فیلتر را از بسته بندی جدا نمایید جتمل از دستکش بهداشتی استفاده نمایید تا آلودگی به داخل دستگاه نفوظ نکند . بهتر است به فیلتر دست نزده و قسمت بالای آن را با یک دم باریک ضدعفونی شده از جای خود جارج نمایید و در محفظه مورد نظر قرار دهید .

 

ممکن است فیلتر ۱و۲و۳ در بعضی از دستگاه ها جانمایی نشده باشد و همراه دستگاه ارسال شود ، در اینصورت برای جا زدن این فیلتر ها مانند فیلتر ممبران نکات بهداشتی رعایت شود .

فیلتر ۱ و۲ و۳  یا همان فیلترهای پیش تصفیه که در قسمت پایین دستگاه نصب می شوند ، در هوزینگ های این دستگاه قرار می گیرند . بنابراین آچار مناسب باز و بسته نمودن فیلتر ها داخل بسته بندی ارسال می شود که میتوانید از آن استفاده نمایید . این آچار پر کاربرد جهت تعویض فیلترها در زمان مشخص شده مورد استفاده قرار می گیرد، پس جهت جلوگیری از هزینه مجدد در حفظ آن کوشا باشید .

 • بعد از اطمینان از محکم بودن اتصالات و وصل نمودن تمامی موارد یاد شده شیر مخزن را بسته و شیر پیسوار ورودی به همراه شیر خروجی (شیر برداشت روی سینک) دستگاه را باز نمایید و سپس دستگا ه را به برق متصل کنید . (بهتر است جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به پمپ ، ترانس و قطعات دیگر برقی دستگاه ، از یک محافظ برق مناسب استفاده نمایید ) . به دلیل سرعت پایین تصفیه در سیستم RO ، به زمان نیاز دارید تا آب از ممبران عبور کند و به شیر برداشت برسد.پس صبور باشید .

   بهتر است  در ابتدای کار محفظه فیلتر ۳ را باز نمایید و زیر فضای خالی محفظه ظرف مناسبی قرار دهید و آب را باز نموده تا سیاهی فیلتر دوم دستگاه که متشکل از کربن فعال است خارج شود . این کار ادامه یابد تا دیگر سیاهی مشاهده نگردد . در انتها محفظه را بسته و محکم نمایید .

   بعد از اینکه آب به شیر برداشت رسید اجازه دهید تا کمی آب خارج شود و هوای دستگاه خارج شود . سپس شیر برداشت را بسته و همزمان شیر مخزن را باز نمایید تا آب تصفیه شده درون مخزن ذخیره شود .

   صبر کنید تا مخزن پر شود و پمپ دستگاه قطع شود ، عمل تصفیه ممکن است چیزی حدود نیم ساعت تا چهل دقیقه زمان ببرد . شکیبا باشید تا پمپ دستگاه قطع شود و فشار گیج دستگاه صفر گردد . یک مرحله تا دو مرحله آب ذخیره شده در دستگاه را باز نمایید تا خارج شود و تحت هیچ شرایطی از این آب استفاده نکنید تا مسیر دستگاه و مخزن شستشو شوند و سیاهی ذغال حاصل از کربن دستگاه کاملا خارج شود .

   بعد از انجام تمامی این موارد دستگاه شما آماده بهره برداری و استفاده می باشد .

نکته : شیر پلاستیکی یا فلزی بر روی دستگاه شما نصب است که به شیر میکس معروف است . دقت نمایید این شیر همیشه بسته باشد تا عمل تصفیه به درستی انجام پذیرد .

   بعد از نصب ، تنظیم و راه اندازی ، دستگاه اتومات کار خواهد کرد و تا تعویض فیلترها نیاز به تنظیمات و تغییرات دستی ندارد .

زمان تعویض فیلتر های دستگاه تصفیه آب :

   زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب به میزان مصرف بستگی دارد و به شرح زیر می باشد :

نام فیلتر

زمان تعویض

فیلتر مرحله ۱ (الیافیpp)

۴ تا ۶ ماه

فیلتر مرحله ۲ (UDF)

۴ تا ۶ ماه

فیلتر مرحله ۳ ( CTO)

۴ تا ۶ ماه

فیلتر مرحله ۴ (ممبران)

سنجش با سختی سنج (حدود ۲۴ ماه)

فیلتر شماره ۵ ( پست کربن )

۱۲ تا ۱۸ ماه

فیلتر شماره ۶ (مینرال )

۱۲ تا ۱۸ ماه

فیلتر قلیایی (Alkaline)

۱۲ تا ۱۸ ماه

فیلتر اکسیژن ساز (انرژی زا)

۱۲ تا ۱۸ ماه

فیلتر نانو آنتی باکتریال

۱۲ تا ۱۸ ماه

فیلتر UV

تعویض لامپ در زمان خرابی لامپ. ۲ الی ۵ سال (فقط لامپ تعویض شود)

ممکن است دستگاه شما بیش از ۶ فیلتر داشته باشد که به غیر از فیلتر UV ، الباقی فیلتر ها نیز ظرفیت تصفیه آب تا ۲۵۰۰ گالن را داشته و باید نهایتا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه تعویض شوند .

جدول عیب یابی و رفع عیوب دستگاه تصفیه آب خانگی :

ردیف

عیب

رفع عیب

۱

دستگاه کار نمی کند

۱- کابل برق و سیم کشی دستگاه قطع است . ۲- ولتاژ خروجی آداپتور قطع است ۳- فشار آب ورودی بسیارکم است۴- سوییچ فشار بالا یا پایین خراب شده  ۵- عملکرد پمپ سوخته یا بلبرینگ های آن قفل شده .

۲

دستگاه کار میکند ولی قطع و وصل می شود

۱- فشار آب ورودی ضعیف است. ۲- سوئیچ فشار پایین یا بالا حساسیت خود را از دست داده اند.۳- شیر یکطرفه ممبران خراب است. ۴- شیر برقی خراب است .

۳

دستگاه قطع نمی شود

۱- سوییچ فشار بالا خراب است. ۲- فیلتر ممبران خراب است. ۳- پمپ فشار لازم را تامین نمی کند. ۴- فیلتر های پیش تصفیه آب را عبور نمی دهند.

۴

دستگاه کار میکند ولی آب تصفیه خارج نمی شود یا خیلی کم است

۱- فیلتر های پیش تصفیه آب را عبور نمیدهند . ۲- منافذ ممبران گرفته است. ۳- شیر برقی خراب است. ۴- سوئیچ فشار بالا حساسیت خود را از دست داده و زود قطع میکند. ۵- راه فاضلاب مسدود شده . ۶- پمپ فشار لازمه را تامین نمی کند .

۵

طعم آب تصفیه شده خراب است

۱- ممبران درست در جای خود قرار نگرفته است. ۲- شیر میکس باز است. ۳- عمر فیلتر ۵ و ۶ به پایان رسیده است (مینرال و پست کربن)

۶

قطع نشدن تخلیه فاضلاب بعد از قطع شدن دستگاه

۱- شیر برقی خراب است . ۲- شیر یکطرفه ممبران خراب است

۷

صدای غیر عادی دستگاه

۱- هد پمپ خراب است. ۲- فشار بیش از حد آب ورودی(نصب فشار شکن) ۳- گرفتگی فیلتر های پیش تصفیه

۸

نشتی هوزینگ ها

۱- اورینگ هوزینگ خراب شده یا از جای خود خارج شده ۲- رویت ترک در هوزینگ. ۳- شل بودن درب هوزینگ

۹

بو و طعم نا مطبوع آب

۱- عمر فیلتر ۵و۶ تمام شده است. ۲- مخزن خراب شده است.

۱۰

دستگاه تولید آب میکند ولی آب خارج نمی شود

۱- باد مخزن خالی شده. ۲- لاستیک داخل مخزن سوراخ شده. ۳- گرفتگی فیلتر ۵ و۶    ۴- شیر برداشت آب چک شود . ۵- شیلنگ در یک نقطه تابیده شده است

نحوه تعویض فیلتر ها :

 

 1. شیر پیسوار یا ورودی دستگاه را ببندید .

 2. برق دستگاه را قطع نمایید.

 3. شیر مخزن را نیز ببندید .

 4. شیر برداشت روی سینک را باز کرده تا فشار آب داخل محفظه هوزینگها ، فیلتر ها و شیلنگ خالی شود.سپس صبر کنید تا فشار دستگاه صفر شود

 5. به وسیله آچار مخصوص که به همراه دستگاه ارسال شده محفظه های پایین (محفظه ۱ و۲ و۳ ) را آزاد و سپس با دست و با احتیاط باز نمایید تا آب داخل آنها بر روی زمین و اشیاء اطراف دستگاه نریزد .

 6. فیلترهای کهنه را خارج نموده و داخل محفظه فیلتر را با دقت شستشو دهید.

 7. فیلتر های نو را با توجه به شماره و جهتی که فیلتر های قبلی را باز نموده جانمایی و سپس محافظ را به ترتیب بسته و با آچار محکم نمایید . (قبل از بستن حتما دقت نمایید که اورینگهای داخل محفظه سالم بوده و از جای خود خارج نشده باشند )

 8. فیلتر ممبران را طبق توضیحات بخش نصب دستگاه، تعویض نمایید . (شستشوی محفظه و سلامت اورینگ هوزینگ ممبران قبل از قرار دادن فیلتر جدید حتما انجام شود. دقت نمایید شیلنگ ورودی ممبران طبق موارد گفته شده در بخش نصب دستگاه کاملا سر جای خودقرار گیرد .)

 9. زانویی های فیلتر ۵ و۶ را بعد از آزاد سازی شیلنگ آنها ، درجهت مخالف عقربه ساعت چرخانده تا کاملا باز شود . اکثر زانویی ها دارای اورینگ می باشند ولی حتما ۷ تا ۱۰ دور تفلون در قسمت رزوه زانویی ها بپیچانید و سپس به فیلتر های جدید نصب و محکم نمایید . سپس فیلتر ها را در سر جای خود قرار داده و شیلنگ آنها را وصل نمایید . ( بعضی از دستگاه ها ممکن است بیش از ۶ فیلتر داشته باشند . این فیلتر ها همانند فیلتر ۵ و ۶ تعویض می شوند.)

 10. کار تعویض تمام است . یکبار کل مسیر را چک نمایید تا چیزی از قلم جا نیفتد .

 11. شیر روی سینک (شیر برداشت) را بسته و شیر های ورودی و مخزن را باز نمایید .

 12. دستگاه را به برق وصل نمایید .

 13. بهتر است برای خارج شدن سیاهی کربن فیلترهای دستگاه از توضیحات قسمت نصب استفاده نموده یا اینکه شیر میکس را کاملا باز نمایید تا سیاهی از طریق شیر برداشت خارج شود .

 14. شیر میکس را بسته و منتظر بمانید تا مخزن پر شود و پمپ خاموش شود .

 15. ۱ الی ۲ باربعد از پر شدن مخزن ، آب آن را خالی نمایید تا آماده مصرف شود .

 16. محل اتصالات ، شیلنگها و محل اورینگ ها را با دقت بررسی نمایید تا نشتی آب نداشته باشند .

 17. دقت نمایید تمامی قطعات برقی درست عمل کرده و دستگاه عمل تصفیه را انجام دهد .

 18. با یک سختی سنج استاندارد و کالیبره شده سختی آب خروجی دستگاه را با آب شیر مقایسه نمایید .

 19. اگر مشکلی رویت نشد دستگاه شما آماده بهره برداری می باشد .

 20. در صورت بروز مشکل میتوانید به جدول عیوب دستگاه مراجعه و عیب را برطرف نمایید .

 

 

 

 

 

رعایت موارد ایمنی و دستورالعمل نگهداری دستگاه :

 1. دقت نمایید فیلتر ها حتما در زمان معین تعویض شوند .

 2. بعد از تعویض فیلتر ها یا رویت نشتی دستگاه را کاملا خشک نمایید تا از زنگ زدن بدنه آن جلوگیری شود و به قطعات برقی آسیبی وارد نگردد .

 3. اگر به مشکلی برخوردید که نتوانستید آن را مرتفع نمایید حتما با نمایندگی فروش و گارانتی دستگاه خود تماس بگیرید .

 4. مسیر برق ورودی دستگاه نباید از کنار اشیاع فلزی مخصوصا کابینت های فلزی رد شود . ( در صورت اجبار محل اتصال عایق کابل با فلز حتما با وسیله ای مناسب مانند اترموفیت یا چسب برق تقویت شود . )

 5. این دفترچه صرفا جهت آگاهی بوده و تا جایی که امکان دارد از نمایندگی و کارشناسان ما جهت نصب ، تعویض فیلتر ها و نهایتا تعمیر آن بهره مند شوید .

 6. از ورودی آب گرم منزل تحت هیچ شرایطی به عنوان آب ورودی دستگاه استفاده نشود . (فیلتر ها طبق استاندارد در دمای ۵ تا ۴۵ درجه سانتیگراد درست عمل کرده و اگر خارج از این دما کار کند به پمپ و فیلتر ها آسیب جدی وارد شده و آب مصرفی طعم نامطلوبی به خود میگیرد ) .

 7. محل نصب دستگاه جای خشک و تمیز باشد .

 8. دستگاه تصفیه آب قابلیت نصب به ساید را دارد .

 9. در زمان قطع برق میتوانید از آب ذخیره شده داخل مخزن استفاده نمایید .

 10. باد مخزن دستگاه ۰.۵ بار یا ۷ PSI باشد .

 11. فشار گیج در زمان کارکردن پمپ باید بین ۶ تا ۸ بار باشد. ( در غیر اینصورت با ما تماس حاصل نمایید ) .

 

 

نمایندگی ها :

 

جهت اطلاع از نمایندگی های ما به وب سایت ما به آدرس www.ipaknoosh.com   مراجعه نموده و یا با شماره های زیر تماس حاصل نمایید :

۰۲۶۳۶۶۰۴۵۲۵

۰۹۱۲۰۳۲۶۱۵۵

۰۹۳۷۹۶۰۱۳۶۶

 

 

با تشکر
تصفیه آب پاک نوش ایرانیان
www.ipaknoosh.com

 

 

 

 

 

 

نظرات (5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =