تصفیه آب

در مورد آب چاه شخصی بیشتر بدانیم

چگونه رسوبات را از آب چاه حذف کنیم؟

   از آنجایی که آب چاه مستقیماً از زیر زمین می آید و هیچ گونه فیلتراسیون آب شهری روی آن صورت نمی گیرد، آلاینده های بیشتری دارد. عموماً آب چاه شامل ذرّات ماسّه و مواد معدنی بیشتری است که در خاک موجود است. این ذرّات ماسّه به عنوان رسوبات شناخته می شوند.

چرا باید نگران رسوبات باشیم؟

  با اینکه بیشتر رسوبات یا ذرّات ماسّه در انتهای چاه ته نشین می شوند، یک موج در آب جاری ، ذرّات ته نشین شده را بر هم می زند و مستقیماً آنها را وارد شیر آب شما می کند. در حالی که بیشتر این ذرّات ماسّه فقط رنگ و طعم آب ار تغییر می دهند، مقدار کمی از آنها کشنده هستند .  علاوه بر این طول عمر لوازم خانگی مختلفی که آب مصرف می کنند، در صورتی که آب رسوب زیادی داشته باشد کم می شود. همچنین منافذ فیلتر شما مسدود می شود و زودتر از موعد غیر قابل استفاده می شود. از این رو لازم است این ذرُات از آب حذف گردد.

تجهیزات لازم برای این پروسه:

  1. ظرف شیشه ای ضدعفونی شده
  2. سختی گیر آب
  3. یک فیلتر ضروری که مناسب آب چاه باشد.

مراحل رسوب گیری آب چاه:

فاز ۱ : ابتدا ، یک نمونه از آب را در ظرف شیشه ای ضد عفونی شده جمع کنید و آن را آزمایش کنید. در این راه شما یاد خواهید گرفت که آب شما قابل آشامیدن هست یا خیر. به علاوه شما با انواع آلودگی های موجود در آب آشنا خواهید شد. فراموش نکنید که لوله ای را که آب چاه را به محل اقامتتان وصل می کند را چک کنید. اگر آنها در شرایط مناسبی نیستند ، با پیمانکاری که دارای گواهینامه معتبر باشد تماس بگیرید.

فاز ۲ : بعد از اینکه نتیجه آزمایش را دریافت کردید ، لطفاً چک کنید که آیا هیچ گونه باکتری در آب موجود هست یا خیر؟ در صورتی که باکتری مشاهده شده ، سریعاً آب و لوله ها را با کلر آغشته کنید.

فاز ۳ : شدّت مشکلات آب چاه را به خاطر بسپارید ، عاقلانه است که یک سختی گیر را در نقطه ورودی آب  نصب کنید. همچنین به کم کردن طعم و بوی آب کمک می کند.

فاز ۴: خوشبختانه ، بهترین فیلترها برای آب چاه در بازار وجود دارد. فیلترهای اسمز معکوس ، برای آب چاه بهترین انتخاب هستند . فیلتر ممبران می تواند ذرّات مختلفی را فیلتر کند. از این رو مقدار ذرّات مضر در آب کاهش می یابد.

فیلترهای متداولی که به کم کردن رسوبات کمک می کند:

   مراحلی را که قبلاً اشاره کردیم متداولترین روش است. به هر حال ممکن است برای شما کارهای زیادی به نظر آید . به خاطر داشته باشید ما لیست دیگری از فیلترها را مهیا کرده ایم . این فیلترها به حذف رسوبات کمک می کنند، اگر چه گران هستند. به یاد داشته باشید که کیفیت از هزینه کردن سرچشمه می گیرد.

فیلترهای شستشوی رسوب  (Sediment backwash filters):

   برعکس فیلترهای دیگر ، نیازی به نگهداری ندارند. این فیلترها لوله را به صورت اتوماتیک تمیز می کنند. به هر حال ، این تمیز کردن بستگی به جریان آب دارد. به علاوه مواد شیمیایی یا نمکها استفاده نمی شوند . بالاتر از همه اینها ، آنها قادر به فیلتر کردن ذرّات تا ۵ میکرون هستند.

ممبرانهای اولترافیلتراسیون (UF):

   مواد معدنی ضروری را دست نخورده نگه می دارند و ذرّات را از ۰.۰۲ تا ۰.۰۱۵ میکرون فیلتر می کنند. در هر صورت مسیر آب می بایستی فشار کافی برای این پروسه را ایجاد کند.

فیلترهای کارتریج یا فیلترهای میکرونی:

   عموماً این فیلترها بیشتر در مصارف خانگی استفاده می شوند . حتی تمام فیلترهای خانگی و زیرسینکی از این نوع هستند.

صافی های فیلتر رسوب گیر چرخشی:

   این فیلترها برای حذف ذرّات درشت ماسه مفیدتر هستند و معمولاً در نقطه ی ورودی استفاده می شوند.

فیلتر نانو و فیلتر UV :

به دلیل اینکه چاه شخصی از آب شهری مجزّا می باشد و درون آب به مقدار قابل توجهی میکروب و انگل به دلیل عدم وجود تزریق کلر و میکروب کش های مشابه وجود دارد ، فیلتر نانو یا فیلتر UV بسته به نوع سلیقه و بسته به دسترسی به برق یا عدم دسترسی به آن این فیلتر ها که وظیفه میکروب کشی خود را به خوبی و با دقت ۹۹.۹% انجام می دهند راانتخاب و در سیستم دستگاه تصفیه آب مصرف کننده جانمایی می شوند. در مقالات مربوط به این دو فیلتر توضیحات جامعتری داده شده که می توانید به آن قسمت مراجعه کرده و مطالعه بفرمایید.

نتیجه :

   در ابتدای این بحث اشاره کردیم که وجود رسوبات در پاره ای از موارد می تواند مهلک باشد. به هر حال شما مجبورید که مراقب باشید. کارهای اولیه و اساسی را انجام دهید ، مهم نیست چه فیلتری را استفاده می کنید، همیشه آب را آزمایش کنید. گاهی اوقات آلودگی هایی در آب وجود دارد که علاجی ندارند. مهم نیست چه هزینه ای برای عملکرد خوب فیلترتان می پردازید. علاوه بر آن اگر شما از سرویسهای اب چاه استفاده می کنید ، همیشه بهتر است از کمک یک متخصص در این زمینه استفاده کنید. همچنین به صورت متناوب لوله ها را بررّسی کنید. زیرا آب چاه مشتمل بر آلودگی هایی است که ممکن است به لوله های شما آسیب برساند. آخرین مطلب مهم این که ، به صورت منظّم آب را آزمایش کنید زیرا ذرّات خاک به مرور زمان تغییر می کنند . بنابراین آب را حداقل سالی یک بار آزمایش کنید.

تلفن مشاوره ما  : ۰۹۱۲۰۳۲۶۱۵۵ که به صورت شبانه روز در خدمت شما هستیم تا سلامتی شما را تضمین کنیم .

با تشکر از توجّه شما به مطالب درج شده در سایت پاکنوش ایرانیان

سلامتی و نشاط شما در راستای خط مشی ما می باشد که امیدواریم در این امر مهم به درستی راهنما و پاسخگو باشیم.

www.ipaknoosh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *