تصفیه آب

فیلتر کربن جامد (CTO ,GAS)

فیلتر مرحله ۲ و ۳ تصفیه آب برپایه کربن بوده و عموما پایه ساخت آنها گیاهی می باشد و عملکرد آن به گونه ای می باشد که با گذشت آب از این فیلتر ، ناخالصیها در پیوند کربنی این فیلتر گیر می افتند و از آن رد نمی شوند . نحوه‌ی عملکرد فیلتر کربن بدین ترتیب است که آب با عبور از روی گرانول های کربن، مواد آلی خود را به همراه رنگ و بو و تا حدودی کلر آزاد از دست می‌دهد در واقع این موارد توسط دانه‌های کربن فعال جذب می‌شوند. البته باید گفت تمام ذرات در این پیوند اسیر نمیشوند و از این فیلتر رد می شوند گه میتوان برای مثال به سدیم اشاره کرد . ( پوست نارگیل رایج ترین کربن فعال می باشد که در این فیلتر ها استفاده می شود و به شکل دانه های سیاه رنگ می باشد .)

وظیفه فیلتر :

وظیفه این فیلتر حذف مواد شیمیایی می باشد که برای بدن اسنان مضر بوده و عدم حذف این مواد عمر فیلتر ممبران را می کاهد . به طور مثال می توان به کلر و تری هالومتال به عنوان مواد شیمیایی مضر در آب قابل شرب اشاره کرد . از دیگر وظایف فیلتر کربن حذف بوی بد ، بهبود رنگ آب و در نهایت میتوان گفت که درکیفیت طعم و رنگ آب تاثیر بسزایی دارد .

کربن جامد فعال در بازار با تنوع فراوانی عرضه شده که بعضا ممکن است کربن جامد غیر استاندارد در بین این محصولات جود داشته باشد که هیچ وجه قابل تشخیص نمی باشد . بهترین راهکار برای خرید جنس اصلی روی آوردن به سمت فروشگاه های معتبر می باشد . یک نشانه که عموما فیلتر های تقلبی دارند سایز غیر استاندارد آنها بوده که سبب می شود هوزینگ این فیلتر خوب آببندی نشده و فیلتر درست سر جای خود قرار نگیرد .( در هنگام نب کاملا دقت شود که واشر های فیلتر در سر جای خود قرار بگیرند )

فیلتر کربن جامد نیز مانند فیلتر الیافی PP ، به عنوان فیلتر پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب معرفی می شود .

زمان تعویض فیلتر کربن جامد :

زمان تعویض فیلتر کربن تصفیه آب مانند فیلتر الیافی بستگی به میزان مصرف دارد ولی پیشنهاد سازندگان این فیلتر باید هر ۶ ماه یکبار یا بعد از تصفیه نمودن ۹۵۰۰ لیتر آب به دلیل اشباء شدن حتما تعویض شوند.

www.ipaknoosh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − چهارده =